Büyükşehir, Kültür Ve Sanat Seminer Dizisinin İlkini Gerçekleştirdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin’i kültür ve sanat şehri yapmak için kent genelinde sürdürdüğü destekleri, aralıksız devam ediyor.

Sanat Yayın: 29 Eylül 2023 - Cuma - Güncelleme: 29.09.2023 12:01:00
Editör -
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News

Kültür ve sanat faaliyetlerini kent genelinde yaygınlaştırmak için her geçen gün yeni projelere imza atan Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent paydaşlarıyla bir ilki daha gerçekleştirdi. Bu kapsamda Büyükşehir, ‘Mersin Kültür ve Sanat Sivil Girişimi’ projesi ile Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği (AKOB) ve Mersin Kent Konseyi işbirliğinde, AKİB (Akdeniz İhracatçı Birlikleri) Salonu’nda ‘Kültür ve Sanat Seminer Dizisi’ninilkini gerçekleştirdi.

 

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Ulaş Bayraktaroğlu’nun yaptığı etkinlikte, İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı)Kültür Hattı Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Üstel,‘Kültür Politikası’başlıklı semineriyle kent bileşenlerine sunum yaptı. Etkinliğe AKOB, Mersin Kent Konseyi, üniversiteler, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarından pek çok temsilci katıldı.

 

Etkinlikte seminer öncesi, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim GörevlisiLılyTchumburıdze’nin öğrencilerinden, ulusal ve uluslararası birçok ödül alan Neva Ecmel Bildik ve Deniz Yakın, katılımcılara eşsiz bir müzik performansı sergilediler.

 

Özdülger: “Şehrimize katkı sunan bütün organizasyonlarda varız”

‘Mersin Kültür ve Sanat Sivil Girişimi’ projesinde, AKOB ve Mersin Kent Konseyi’nin işbirliğiyle etkinliği düzenlediklerini belirten Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, “Önemli bir seminer için bir araya geldik. Etkinliğe, Prof. Dr. Füsun Üstel hocamız da davet edildi. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, bu çalışmaya destek olduk” dedi. Kültür politikası üzerine çok güzel bir seminerin gerçekleştirildiğini dile getiren Özdülger, seminerde yer alan bilgilerin kendisini derinden etkilediğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi olarak kültür ve sanat faaliyetlerini destekleyerek, kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde yol aldıklarını kaydeden Özdülger, “Şehrimize katkı sunacağına inandığımız bütün organizasyonlarda her zaman varız” şeklinde konuştu.

 

Tarlakazan: “Mersin’de yerel yönetim anlayışındaki değişim, beraberinde kültür ve sanat alanında da canlı bir değişimi getirdi”

Kültür ve sanat kavramının karışık bir kavram olduğunu ve Mersin’de yerel yönetim anlayışının değişmesiyle, kültür sanat alanında canlı bir değişim olduğunu dile getiren AKOB Başkanı Demet Tarlakazan, “Kültür politikası çok önemli bir konu. Bu alanda çalışan Prof. Dr. Füsun Üstel, İKSV Kültür Hattı Danışma Kurulu üyesi. Birçok yerel yönetim ve İKSV’nin projelerinde yer aldı. Ondan bu konuyu dinlemek istedik. Etkinliği AKOB olarak,kültür sanat seminer dizisi olarak yapmayı planlıyoruz. Buda ilki. Önce taşları döşemek istedik” dedi.Tarlakazan yapılan etkinliğin yerel yönetimler başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, üniversiteler gibi kent bileşenlerinin hepsini içine alan ve bu bileşenlerin fikir alışverişinde bulunmaları ve kendi vizyonlarını gözden geçirebilmeleri için hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

 

“Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonundancesaret alarak bu işe kalkıştık”

Mersin’de tüm bileşenlerle bir sinerji yaratmayı amaçladıklarını ifade eden Tarlakazan, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin cesaret verici vizyonlarıyla bu işe kalkıştık. Biz AKOB olarak da bu işe girişebilirdik, ama bunun anlamı sınırlı olurdu. Kültür politikası konusu, yerel yönetimleri de yakından ilgilendiriyor. Yerel yönetimlerin bu alanda çok aktif aktörleri var. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ve Kent Konseyi’nin gelişen vizyonlarından cesaret aldık. Paydaşlıkları ve destekleri ile bu vizyonu görebildikleri ve hemen destek verdikleri için de teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu. 

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.